Blog

DİYALİZ NEDİR ?

Böbreklerin fonksiyonlarını kaybetmesie  bağlı olarak, vücudumuzun normal metabolizması sonucu ortaya çıkan toksik maddeler (üre,kreatinin,fosfor,potasyum, üremik toksinle…) kanımızda birikir.

Vücut için zararlı olan bu maddeler normalde idrar ile atılırken, sondönem böbrek yetmezliği olan hastalarda bu yapılamaz. Biriken  toksik maddeler ancak yapılacak  bir diyaliz yöntemiyle vücuttan uzaklaştırılır.

Diyaliz, hasta kanını kapalı bir sistem içerisinde   yarıgeçirgen bir zar(periton diyalizinde karın zarı, hemodiyalizde filtre)yardımıyla  hazırlanan diyalizat denilen sıvı ile karşılaştırılması işlemidir.  Vucuttaki toksik atıklar bu zar vasıtasıyla hazırlanan sıvıya geçerek kanın arınmasını sağlar.     

Hemodiyalizde,  hastadan  alınan kan kapalı bir sistemden bir cihaz vasıtasıyla geçirilerek tekrar hastaya verilir. Bu debideki kanı temin etmek için ya fistül yada diyaliz kateteri gerekir.  Alınan kan  diyalizör adı verilen kılcal filtrelerden geçer. Filtreleme işleminin ardından kan, sıvı ve solüt içeriği bakımından dengelenir yine  kapalı sistem ile hastaya geri verilir. Bu işlemler güvenliği kanıtlanmış, alarm hassasiyeti yüksek cihazlarla yapılır.

 Genelde haftalık enaz yapılması gereken diyaliz süresi 12 saattir. Her diyaliz hastası için sorumlu doktorun ayrı  bir  diyaliz reçetesi yazması gerekir. Bu reçetede diyalizin süresi,pompa hızı, kullanılacak filtrenin özellikleri, çekilecek sıvı, yapılacak heparin miktarı, kullanılacak diyalizat, uygulanacak sodyum, bikarbonat konsantrasyonları, diyalizin  hangi ısıda yapılacağı yazmalıdır.

 

          Gücelleme tarihi:18/11/2020                                                                                                                     

                                                                                                                        Hem.Esra Köksalanlar

                                                                                                                      

DİĞER BLOG YAZILARI

Whatsapp'tan mesaj yazmak için tıklayınız
Whatsapp'tan mesaj yazmak için tıklayınız